uutinen
10.12.2020

Tuottavuutta ja kannattavaa viljelykiertoa sokerijuurikkaalla

Monipuolinen viljelykierto on kannattavan kasvintuotannon perusta. Oivallinen kasvi viljelyn monipuolistajaksi on sokerijuurikas, jolle on nyt myös hyvä kysyntä.

Viljelykierron näkökulmasta juurikkaalla on hyvä esikasviarvo. Naatin mukana maahan jää keskimäärin N 75 kg/ P 6 kg/ K 140 kg, jolloin lannoitustarve seuraavan kasvin viljelyssä on pienempi. Tutkimusten mukaan juurikas esikasvina on nostanut mm. kevätvehnän satoa 10 %. Lisäksi juurikas on erinomainen orgaanisen lannoituksen hyödyntäjä. Kasvi ottaa ravinteita maasta koko kasvukauden ajan eikä liikalannoituksesta ole vaaraa.

Suomessa tuotetaan tällä hetkellä alle puolet kuluttamastamme sokerista, joten markkinat tuotettavalle sokerille on jo valmiina. Sucroksen tavoitteena onkin nyt kasvattaa sokerijuurikkaan viljelyalaa, ja siksi yritys hakee lisää viljelijöitä sopimuskumppaneikseen myös tulevalle kasvukaudelle. Sokerijuurikkaan viljely on sopimusviljelyä, jossa tehdas ostaa koko viljelijän tuottaman juurikassadon.

Tulevan kasvukauden hinnat ovat jo tiedossa ja viljelysopimusten teko on täydessä vauhdissa. Nyt on myös mahdollista varmistaa hinta kolmeksi vuodeksi eteenpäin. Kun teet viljelysopimus Sucros Oy:n kanssa viimeistään 15.12.2020, saat myös lämpimän sopimuslahjan. Lue lisää.

Lähde tuottamaan oman maan makeaa kotimaan markkinoille! Ota yhteys Viljelijän Avena Bernerin myyntiin ja tee sopimus tuotannosta!

Kenneth Asp,
puh. 040 579 3042, kenneth.asp@berner.fi

Sanna-Riikka Wahala,
puh. 040 584 4960, sanna.riikka.wahala@berner.fi

Eeva-Liisa Lehto,
puh. 040 482 5306, eeva-liisa.lehto@berner.fi

Roope Mäkitalo,
puh. 040 589 0884, roope.makitalo@berner.fi

Seppo Vätti,
puh. 040 660 5970, seppo.vatti@berner.fi

Antti Mäkelä,
puh. 040 579 1890, antti.makela@berner.fi

Asko Myllymäki,
puh. 040 553 4755, asko.myllymaki@berner.fi

Minna-Mari Purtsi-Toimi,
puh. 040 707 6040, minna.mari.purtsi-toimi@berner.fi

Mika Isokääntä,
puh. 040 579 0994, mika.isokaanta@berner.fi

Outi Aaltonen,
puh. 040 651 7774, outi.aaltonen@berner.fi

Kalle Koivunen,
puh. 0500 703 420, kalle.koivunen@berner.fi

Matias Viljanen,
puh. matias.viljanen@berner.fi


Tilaa uutiskirje