Isojyväinen ja valkuaispitoinen. Erittäin aikainen ja satoisa kevätvehnä, jonka iso jyvä-koko, erinomainen rehulaatu ja korkea valkuaispitoi-suus tekevät siitä todella hyvän rehuvehnän.
Sato
Aikaisuudestaan huolimatta Iisakki on erittäin satoisa lajike – myös eteläisessä Suomessa.
Iisakin jyväkoko on ollut virallisissa kokeissa selvästi muita aikaisia lajikkeita suurempi ja samaa tasoa kuin parhailla päätyypin lajikkeilla. Myös lajikkeen hehtolitrapaino on hyvää tasoa. Valkuaispitoisuuden osalta Iisakki voidaan luokitella korkean valkuaispitoisuuden lajikkeisiin. Myllyvehnäkäytössä Iisakin sitkon laatu ei ole aivan optimaalinen.
Käyttötarkoitus
Iisakki soveltuu erinomaisesti rehukäyttöön. Sen rehulaatu on erinomainen.
Viljelysuositus
Iisakkia suositellaan vyöhykkeille I, II, III ja IVe. Se soveltuu muita aikaisia lajikkeita paremmin Etelä-Suomeen. Virallisten kokeiden 2010-2017 tuloksissa on myös viitteitä, että Iisakki menestyisi muita lajikkeita paremmin liejusavilla.
Kasvuaika
Iisakki on erittäin aikainen kevätvehnälajike.
Korsi
Korreltaan Iisakki on muiden aikaisten lajikkeiden kaltainen – melko pitkäkortinen, mutta samalla kuitenkin erittäin laonkestävä.
Taudinkestävyys
Taudinkestävyydeltään Iisakki on melko hyvä lajike, sillä virallisissa lajikekokeissa vuosina 2010-2017 sen tautimäärät ovat olleet kaikkien havainnoitujen tautien osalta hieman muita aikaisia lajikkeita paremmalla tasolla.