Kuvaus
Tehokalkki V on hienojakoinen ja nopeavaikutteinen kalkki pH:n nostamiseen ja fosforilannoitukseen. Kokonaisneutralointikyky ja nopeavaikutteinen neutralointikyky ovat korkeita verrattuna tavalliseen kalsiittiin.
Fosforipitoisuus on korkea ja kalkituksen yhteydessä tuleekin huomattava fosforilannoitusvaikutus (fosfori huomioitava laskennassa). Käyttömäärät vaihtelevat 2–5,5 t / ha riippuen maalajista, multavuudesta, pH tavoitteesta ja fosforiarvoista.
Tehokkuutensa ansiosta tarvittava käyttömäärä on merkittävästi normaalia pienempi. Tehokalkki V soveltuu erittäin hyvin lohkoille, jossa on alhainen pH ja alhainen fosfori viljavuusnäytteessä. Sopii myös ylläpitokalkitukseen.
Soilfoodin teettämien uuttojen perusteella tuoteselosteen liukoinen fosfori (NAS-fosfori) kuvaa välittömästi kasveille käyttökelpoista fosforia. Fosfori ei kuitenkaan ole vesiliukoista eli huuhtoutumisherkkää. Tuoteselosteessa esitetyn kokonaisfosforin ja liukoisen fosforin erotus on fosforia, joka vapautuu kasvien käyttöön hitaammin. Pieni osa tästä on jäännösfosforia, joka ei ole lainkaan kasvien käytettävissä.
Linkit ja ladattavat sisällöt
Lisätietoja
Tuotenumero: | 15840554 |
---|