

Suomessa viljojen rikkakasvien torjuntaa tehdään pääasiassa touko-kesäkuussa, jolloin on usein viileää ja kuivaa. Tuuliolosuhteet mahdollistaisivat ruiskutuksen öisin, mutta silloin lämpötila on yleensä alhainen. Viileissä ja kuivissa olosuhteissa ainevalinta vaikuttaa merkittävästi rikkakasvien torjunnan onnistumiseen.
Jotta rikkakasvien torjunnassa onnistutaan vaihtelevissa olosuhteissa, on tärkeää ymmärtää eri valmisteiden rajoitteet ruiskutusolosuhteille. Rikkakasvien torjunta-ainevalikoimassa monet valmisteet ovat herkkiä ruiskutusolosuhteille ja huonoissa olosuhteissa tehty torjunta vaikuttaa huomattavasti tehoihin. Esimerkiksi monet auksiinitehoaineita (MCPA, fluroksipyyri, 2,4-D, klopyralidi) sisältävät valmisteet vaativat hyvät ja lämpimät ruiskutusolosuhteet tehotakseen kunnolla.
Kylmyyden lisäksi haasteena on myös kuivuus. Ainevalikoimasta löytyy jonkun verran maavaikutteisia valmisteita, joiden tehojen kannalta on tärkeää riittävä maankosteus. Kuivissa olosuhteissa maavaikutteisten aineiden tehot jäävät helposti vajaiksi.
Ruiskutusajankohtaan saadaan eniten joustoa silloin, kun rikkakasvien torjuntaan valitaan lehtivaikutteinen valmiste, joka ei ole herkkä alhaisille lämpötiloille. Erityisen tärkeää tämä on isoilla tiloilla, joilla ruiskutettavaa alaa on paljon ja optimaalisen ruiskutusolosuhteen odottaminen on mahdotonta.
Joustavuutta ruiskutusolosuhteisiin leveälehtisten rikkakasvien torjunnassa
Kun etsitään kaikille viljoille sopivaa valmistetta leveälehtisten rikkakasvien torjuntaan, katse kannattaa suunnata Quelex Combo -pakkaukseen. Se edustaa uusinta sukupolvea viljojen rikkakasvien torjunnassa ja on poikkeuksellisen joustava ruiskutusolosuhteiden osalta.
Quelex Combo on lehtivaikutteinen valmiste, joten maankosteudella ei ole vaikutusta sen tehoihin kunhan rikkakasvit ovat kasvussa. Lisäksi se ei ole lämpötilaherkkä, sillä se toimii erinomaisesti hyvin laajalla lämpötila-alueella (+2-25°C). Tämä siitäkin huolimatta, että se sisältää auksiinitehoainetta. Quelexin auksiinitehoaine Arylex onkin poikkeus auksiinien ryhmässä, sillä se toimii hyvin myös viileissä olosuhteissa.
Quelex Combon ominaisuudet vastaavat hyvin nykyviljelyn tarpeisiin
- tehokas ja laajatehoinen leveälehtisiä rikkakasveja vastaan
- helppokäyttöinen
- joustava tankkiseosten, viljelykierron ja ruiskutusajankohdan osalta
- hyvä valmiste myös gramma-aineresistenssin ehkäisyyn sisältämänsä Arylex-tehoaineen ansiosta
- Quelex Combo on erinomainen vaihtoehto kaikkien viljojen varmatehoiseen leveälehtisten rikkakasvien torjuntaan
Juolavehnä ja hukkakaura kuriin vehnällä joustavasti
Heinämäisten rikkakasvien kuten hukkakauran, juolavehnän ja luohon torjunta onnistuu kasvukaudella Broadway valmisteella. Samalla saadaan torjuttua monipuolisesti myös leveälehtisiä rikkakasveja. Kuten Quelex Combo, Broadwaykin on joustava ruiskutusolosuhteiden osalta.
Broadway voidaan ruiskuttaa lämpötilan ollessa +5-20 astetta, kunhan rikkakasvit ovat itäneet ja kasvussa. Sen iso etu maavaikutteisiin aineisiin nähden on se, että Broadway on lehtivaikutteinen eikä maankosteus tai maalaji vaikuta sen tehoihin esimerkiksi juolavehnään tai hukkakauraan.


Broadway pitää juolavehnän erinomaisesti kurissa kasvukauden ajan, jolloin se ei haittaa vehnän kasvua eikä pääse lisääntymään siemenestä. Juolavehnä jää kuitenkin kasvuston pohjalle henkiin ja siinä on syksyllä vihreää lehtialaa ottamaan vastaan glyfosaattikäsittely puinnin jälkeen. Tällöin juolavehnän juuristo saadaan tehokkaasti tapettua, sillä glyfosaattikäsittely on ainoa kemiallinen keino viljoilla tappaa juolavehnän juuristo ja saada se hävitettyä lohkolta. Kuvassa vasemmassa reunassa käsittelemätön kasvusto ja oikealla näkyy Broadway käsittelyn vaikutus.
Broadway onkin erinomainen vaihtoehto ensi kasvukaudelle kevät- ja syysvehnän, rukiin ja ruisvehnän rikkakasvien torjuntaan. Broadway:stä on olemassa myös uusi Broadway Prima -pakkaus, joka sisältää Broadway:n lisäksi Starane 333HL valmistetta. Se on räätälöity kevätvehnän rikkakasvien torjuntaan, jolloin Staranen ansioista pystytään ehkäisemään pihatähtimön gramma-aineresistenssin kehittymistä.
Asiantuntijana Aki Niemelä, Corteva Agriscience Finland