Perunan ravinnetarve kehittyy hitaasti istutuksen jälkeen. Ensimmäisen kuukauden aikana, ennen taimettumista se ei juurikaan hyödynnä lannoitteiden ravinteita, vaan kehittyy mukulan sisältämän ravinnon avulla. Perunan taimen ravinteiden otto lisääntyy vähitellen taimettumisen jälkeen samalla, kun taimen biomassa lisääntyy. Ravinteiden otto kiihtyy noin 6 viikkoa istutuksen jälkeen merkittävästi ja on suurimmillaan vasta 40-50 päivää taimettumisen jälkeen – istutuksesta ja lannoitteen sijoittamisesta maahan on tuolloin kulunut jo reilusti yli 2 kuukautta. 

Perunan hitaasti kehittyvä ravinteiden tarve on haaste lannoituksen onnistumiselle, sillä perunaa viljellään pääsääntöisesti kevyillä ja helposti vettä läpäisevillä mailla. Erityisen haasteen muodostavat nitraattipitoiset lannoitteet, sillä nitraattityppi huuhtoutuu helposti sateiden mukana pois kasvien ulottuvilta.

 

MyCoteN Mix -lannoitteet soveltuvat kasveille, joiden typentarve kasvaa viiveellä

Perunan typenkäyttöä voidaan tehostaa ja samalla pienentää typen huuhtoutumisriskiä valitsemalla lannoite, jonka typestä osa on suojattu hidasliukoisella pinnoitteella, joka vapauttaa typen vähitellen maan lämpötilan noustessa.

MyCoteN Mix -lannoitteissa typpi on pääosin urean ja ammoniumin muodossa ja vain pieni osa typestä on nitraattimuodossa. Sekä nitraatti- että ammoniumtyppi ovat nopeasti liukenevia ja siten heti kasvin käytössä. Urea, jota MyCoteN Mix -lannoitteiden typestä on noin puolet, on kokonaisuudessaan päällystettyä ja vapautuu siten 1-2 kk kuluttua maahan sijoittamisesta vastaten perunan todelliseen typentarpeeseen.

  • MyCoteN Mix 1 soveltuu maltillisen typen tarpeeseen. Lannoitteen korkea K/N-suhde varmistaa riittävän kalin saannin myös niillä lohkoilla, joilla tarve on suuri. Tämä ominaisuus parantaa tuotteen erityisesti soveltuvuutta ruoka- ja ruokateollisuusperunalle.
  • MyCoteN Mix 2 on tarkoitettu kasveille, joilla on suurempi typpitarve, kuten tärkkelysperunalle ja monille vihanneksille. Näille kasveille kalin tarvetta täydentämään kannattaakin hyödyntää Polysulfaattia.

Käytännön tilakokeet ovat osoittaneet MyCoteN Mix -lannoitteiden toimivuuden

Kasvukauden 2025 aikana MyCoteN Mix -lannoitteita testattiin useissa käytännön tilakokeissa niin ruokaperuna- kuin tärkkelysperunatuotannossakin. Kokeet toteutettiin tilojen oman tuotannon yhteydessä ja vertailukohtana toimi aina tilan oma lannoitusohjelma.

Ruokaperunalajike Theresalla Lapväärtissä toteutettu koe osoitti, että MyCoteN Mix 1 -lannoitteella voidaan saada lähes 5000 kg/ha suurempi sato kuin tilan normaalisti käyttämällä ammoniumnitraattilannoitteella , katso kuva alla. Viljelijän näkökulmasta erityisen merkittävää on, että sadonnousu tapahtui pääosin pakattavaksi soveltuvassa 40-60 mm kokoluokassa.  Myös Himangalla toteutetussa kokeessa Melody -lajikkeen satotaso nousi lähes 2000 kg/ha. 

MyCoteN Mix 2 soveltuu tärkkelysperunalla, jossa lannoituksen typpitasotavoitteet ovat hieman ruokaperunaa suuremmat. Kristiinankaupungissa toteutetussa kokeessa MyCoteN Mix 2:lla lannoitetun koejäsenen sato oli lähes 3000 kg/ha suurempi kuin tilan tavanomaisesti käyttämällä lannoitteella lannoitetun koejäsenen sato, kuva alla. Koejäsenten tärkkelyspitoisuuksissa ei havaittu merkittävää eroa. Karkealla maalla Ylistarossa toteutettu vastaavanlainen tilakoe tuotti MyCoteN Mix 2:lla yli 8000 kg/ha enemmän perunaa kuin tilan tavanomainen lannoitusohjelma. Tärkkelyssadon osalta eroa syntyi tässä kokeessa yli 1100 kg/ha MyCoteN -lannoitteen eduksi.

MyCotN Mix2 lannoitteen vaikutus satoon ja laatuun tärkkelysperunan viljelyssä kuvaajassa esitettynä.MyCotN Mix2 lannoitteen vaikutus satoon ja laatuun tärkkelysperunan viljelyssä kuvaajassa esitettynä.

Karkeilla mailla MyCoteN -lannoitteiden edut ovat suurimmillaan

Kesän kokeissa havaittiin, että MyCoteN -lannoiteperheen kontrolloidun typenvapautumisen edut tulevat esiin erityisesti karkeilla kivennäismailla. Niillä MyCoteN Mix -lannoitteiden pinnoitettu urea pidättää typen suojassa huuhtoutumiselta siihen asti, kunnes kasvin tarve on suurimmillaan. Karkeilla ja vähämultaisilla mailla myöskään maan oma mikrobitoiminta ei pysty mobilisoimaan typpeä maasta riittävästi perunan tarpeisiin, jolloin hitaasti liukenevan urean edut pääsevät esiin.

Varaa viljavuusanalyysien tulokset esille ja ole rohkeasti yhteydessä lähimpään peruna-asiantuntijaamme. He ovat valmiina auttamaan sinua parhaan mahdollisen lannoitusratkaisun löytämiseksi.