Wuxal Microplant 10l
Varastossa
Tilapäisesti loppu, ennakkotilattavissa
Loppu varastosta
Pienin mahdollinen tilausmäärä: 1 KPL
Tuotteen myyntierä: 1 KPL
- ja säästää
Kuvaus
Nestemäinen väkevöity mikroravinneseos peltokasvien, vihannesten ja hedelmäpuiden lehtilannoitukseen.
- Ravinnesisältö optimaalinen useille viljelykasveille, myös öljykasveille
- Tuotteen formuloinnin ansiosta suuttimet eivät tukkeudu ja sakkaa ei muodostu
- Sopii hyvin tankkiseoksiin mm. rikkatorjunnan yhteydessä
- Laaja-alaisesti ravinteita - varmistaa mangaanin ja muiden ravinteiden saantia
- EDTA-kelaattimuodon edut hyödynnettävissä
Ravinnesisältö:
Kokonaistyppi (N) 78,5g/l , Kalium (K) 130 g/l, Magnesium (Mg) 28,4 g/l, Boori (B) 4,7 g/l,Kupari (Cu) 7,9 g/l (EDTA-kelaatti) , Rauta (Fe) 15,7 g/l (EDTA-kelaatti), Mangaani (Mn) 23,6 g/l (EDTA-kelaatti), Molybdeeni (Mo) 0,15 g/l, Sinkki (Zn) 15,7 g/l (EDTA-kelaatti),Rikki (S) 81,6 g/l
Ominaisuudet:
Kationiset mikroravinteet hivenravinteet (Cu, Fe, Mn ja Zn) ovat tuotteessa stabiileina EDTA-kelaatteina, jolloin ravinteet imeytyvät nopeasti ja tehokkaasti lehtipinnan läpi edistäen kasvin ravinteidenottoa. Wuxal Microplant sopii akuuttien ravinnepuutosten korjaamiseen sekä piilevien ravinnepuutosten ennaltaehkäisyyn. Mangaanin lisäksi tuotteessa on monipuolisesti muita hivenravinteita. Rikkiä Wuxal Microplantissa on myös riittävä määrä, jolloin tuote soveltuu hyvin myös öljykasvien viljelyyn.
Käyttövinkit:
Lehtilannoitteen vaikutuksen tehostamiseksi suositellaan ruiskuttamista aikaisin aamulla, myöhään illalla tai pilvisellä säällä. Wuxal Microplant on sekoitettavissa yleisimpien kasvinsuojeluaineiden kanssa, mutta on suositeltavaa tehdä seos astiassa ennen ensimmäistä käyttökertaa sekoitettavuuden selvittämiseksi. Vältä valmisteen säilytystä viileissä olosuhteissa ennen käyttöä. Pakkanen voi vaikuttaa negatiivisesti formuloinnin rakenteeseen. Kanisterin tyhjentämisen yhteydessä kannattaa lisätä vettä ja sekoittaa kanisteria voimakkaasti. Juuri ennen kuin tuotetta lisätään tankkiin, kannattaa kanisteria sekoittaa voimakkaasti.
Käyttöohje:
Viljat | 1-2 kertaa tarvittaessa rikkatorjunnan yhteydessä | 1 l/ha |
Öljykasvit | 1-2 kertaa ennen kukintaa | 1 l/ha |
Sokerijuurikas | 2 kertaa ennen rivivälien täyttymistä | 1 l/ha |
Peruna | 3-5 kertaa mukulanmuodostuksen aikana | 0,5-1 l/ha |
Vihannekset | 3-4 kertaa tarvittaessa | 2 l/ha |
Mansikka | 2 kertaa ennen kukintaa | 0,5-1 l/ha |
Linkit ja ladattavat sisällöt
Lisätietoja
Tuotenumero: | 15749599 |
---|
Samankaltaiset artikkelit
- Syysöljykasvit vahvassa nosteessa - Talviturva toi varmuutta viljelyyn
- Varmista syysvehnien hintataso viimeistelemällä lannoitus oikein
- Mansikan kasvinsuojelu, ajankohtaista nyt!
- Valmistaudu kevätviljojen rikkatorjuntaan
- Syysvehnässä muhii satopotentiaali – nyt on aika varmistaa ravinteet kohdilleen