Rikkakasvien torjuntaan syksyllä syysvehnällä, rukiilla, ruisvehnällä ja syysohralla .
- Huipputuote syystorjuntaan
- Yhdellä tuotteella kattava ja laaja-alainen teho
- Torjuu myös kylänurmikkaa ja luohoa
Tehoaineet:
Aklonifeeni 500 g/l, Diflufenikaani 100 g/l.
Ominaisuudet:
Tehoaineet vaikuttavat pääasiassa maan kautta. Tehoaineet imeytyvät juurten ja lehtien kautta rikkakasviin. Teho kestää useita viikkoja kattaen koko syksyn.
Tehokkuus:
Mateno Duo tehoaa hyvin mm. mataraan, saunakukkaan, orvokkiin, vesiheinään, ristikukkaisiin rikkoihin, savikkaan, pillikkeeseen, luohoon ja kylänurmikkaan. Torjuttaessa heinämäisiä rikkakasveja kannattaa keväällä ruiskutuksia jatkaa niihin tehoavilla valmisteilla kuten Broadwaylla.
Ruiskutusolosuhteet:
Paras teho saadaan maan ollessa kostea. Syksyllä maa on useimmiten riittävän kostea. Lämpötilan olisi hyvä olla 10 – 15°C astetta, mutta ruiskutus voidaan tehdä viileämmällä säällä. Alhaisempi lämpötila ei vaikuta tehoon negatiivisesti. On suositeltavaa pyrkiä ruiskuttamaan aikaisin syksyllä, jotta viljelykasvi ehtii paremmin palautua käsittelystä. Ruiskutusta ei saa tehdä yöpakkasten aikana.
Resistenssin hallinta:
Valmisteen tehoaine aklonifeeni kuuluu vaikutustavaltaan HRAC-ryhmään 32S. Diflufenikaani kuuluu vaikutustavaltaan HRAC-ryhmään 12 F1. Duo soveltuu hyvin kestävien rikkakasvikantojen hallintaan, koska tuotteen sisältämät tehoaineet kuuluvat muihin tehoaineryhmiin kuin pienannosaineiden tehoaineet.
Käyttövinkit:
Vettä kannattaa ruiskutuksissa käyttää mieluummin hiukan enemmän, jotta maan kautta vaikuttava valmiste leviää mahdollisimman hyvin maanpinnalle. Rikkakasvit torjutaan hyvin aikaisessa vaiheessa niiden ollessa 2-4 -lehtivaiheessa. Käytännössä paras torjuntatulos saadaan useimmiten ruiskutettaessa valmiste viljan 2-4 -lehtivaiheessa, jolloin kahukärpäsen torjunta voidaan yhdistää Mateno Duo -käsittelyyn. Liian myöhäinen ruiskutus heikentää tehoa.
Teho laskee rikkakasvien ollessa liian suuria, joten vältä liian myöhään tehtyä ruiskutusta.
Käsittely voi aiheuttaa ohimenevää vaalentumista, jolla ei ole vaikutusta talvehtimiseen. On suositeltavaa ruiskuttaa valmiste yksinään, jotta vaikutus viljelykasviin olisi mahdollisimman vähäinen. Tankkiseosaine kuten MCPA voi lisätä vaalentumista.
On suositeltavaa muokata maa, jos seuraavana vuonna samalle lohkolle kylvetään muuta kuin viljaa. Tällöin on suositeltavaa kyntää, jos lohkolle kylvetään öljykasveja kuten kuminaa, rypsiä ja rapsia. Jos kasvusto joudutaan rikkomaan jo syksyllä, viljoja voidaan kylvää samana vuonna.
Vesimäärä:
150-200 l/ha
Käyttöohje:
Viljat | 2-4 -lehtivaiheessa | 0,35 l/ha |